U zadnje vrijeme mnogo više kompanija stavlja fokus i ulaže resurse u promovisanje fizičke aktivnosti kao dio radnog dana. Ljudsko tijelo nije stvoreno za sjedilački način života. Naša struktura skeletona, naši mišići, zglobovi i respiratorni sistem su stvoreni da se kreću. Takav način života postaje pravi problem javnog zdravlja i povezan je sa mnogim hroničnim zdravstvenim stanjima, uključujući gojaznost, dijabetes, aksioznos i depresiju, kao i bolesti srca.
U današnje vrijeme, nije teško razumjeti zašto bi fizička aktivnost mogla biti izazov za mnoge jer većina naših sati je provedena na poslu sjedeći za stolom i zureći u kompjuterski ekran.
Fizička aktivnost je neophodna za sveukupno zdravlje i pozakalo se da ima mnoge specifične zdravstvene prednosti, kako fizičke, tako i mentalne. Zaposleni ljudi koji su fizički aktivni obično imaju jači imunološki sistem, više su fokusirani i produktivniji, imaju pozitivniji stav i bolje se nose sa stresnim situacijama. Fizička aktivnost također može pomoći kod poboljšanja mentalnog zdravlja, sniziti krvni pritisak, obezbijediti kvalitetniji san, te upravljati stresom.
Nakon svih navedenih benefita za pojedinca, postoje i velike prednosti za kompanije. U interesu svake organizacije je da ima sposobnu i fizički zdravu radnu snagu. Najnovija istraživanja su pokazala da zaposleni koji imaju najmanje 75 minuta intenzivne fizičke aktivnosti sedmično, u prosjeku uzimaju 5 radnih danja manje za odmor.
Šta nas sprečava da češće vježbamo?
Za mnoge od nas, odgovor je jednostavan: nemamo vremena, i to je legitimno objašnjenje. Postoje dani kada nas posao preopterećava, ali realnost je da kada kažemo da nemamo vremena za neku aktivnost jeste ustvari da je ne smatramo prioritetom s obzirom na vrijeme koje imamo na raspolaganju. Umjesto da na vježbanje gledamo kao na nešto što radimo za sebe lično, vrijeme je da fizičku aktivnost počnemo razmatrati kao dio samog posla.
Kako uspješno uključiti vježbanje u svoju rutinu?
· Izaberite aktivnost koju zaista volite. Postoji mnogo načina da vježbate osim da se besmisleno dosađujete na traci za trčanje. Umjesto teretane, možete pokušati igrati tenis, plivati ili plesati. Mnogo je veća vjerovatnoća da ćete se držati neke aktivnosti ako iskreno uživate u njoj.
· Investirajte u poboljšanje Vaših performansi. Umjesto da se zadovoljite dizanjem tegova, fokusirajte se na savladanje aktivnosti. Unajmite trenera koji će Vam pomoći da napravite program treninga i plan ishrane za trening, te pomoći da treninzi ne izgledaju tako dosadno.
· Postanite dio grupe, a ne kolektiva. Jedna od preporuka koje često primaju početnici u teretani je da pronađu režim vježbanja koji uključuje druge ljude. Druženje čini vježbanje zanimljivijim, a samim tim se povećavaju šanse da će se nastaviti, jer je mnogo teže odustati od prijatelja ili trenera nego ubjediti sebe da jedna slobodna noć ne može da škodi. Kao najbolji primjer ovoga, navest ćemo jogu ili pilates. Oba tečaja uključuju individualne zadatke koiji zahtijevaju da radite sami, iako u prisustvu drugih.
Bez obzira na koji način inkorporirate vježbu u svoju rutinu, njeno preoblikovanje kao dio Vašeg posla znatno olakšava odvajanje vremena za nju. Vrlo je važno zapamtiti da ne napuštate svoj posao, nego baš naprotiv: osiguravate da sati koje ulažete imaju vrijednost.
Ako to već niste uradili, vrijeme je da Vi i Vaša kompanija počnete da se fokusirate na potenciranje više fizičke aktivnosti na radnom mjestu. FitPass podržava kompanije koje brinu o zdravlju svojih zaposlenih, te nudi više od 100 sportskih objekata i 30 različitih disciplina po benefitnoj cijeni. Postanite i Vi jedna od kompanija koja pozitivno utiče na ispunjenje profesionalnih i privatnih potreba Vaših zaposlenih!